Rychlý kontakt: +420 608 323 025
Na konci března jsme společně s ostatními třídami přivítali jaro. Sice se nás v jarních barvách moc nesešlo, ale přece jsem jsme nějakou tu barvičku vydolovali.
Naše třída i letos podpořila lidi s Downovým syndromem symbolickým obléknutím různých ponožek na nožky. Ponožkový den aneb Světový den Downova syndromu připadá na 21. 3. a vyjadřuje podporu lidem s tímto onemocněním.
Maso, maso, masopust! Než začne půst, je potřeba si to pořádně užít – najíst se, napít a hlavně se pobavit. A přesně tak to vypadalo i letos na našem masopustu, který se konal 4. března. Počasí nám přálo, jídla i pití bylo dost, takže nic nebránilo tomu si tenhle den maximálně užít.
Jako každý rok jsme my, deváťáci, vedli celý průvod. Nebylo to ale jen tak – předtím jsme museli zvládnout několik zkoušek pod dohledem našich učitelek. A pak to konečně přišlo! V čele s masopusťákem jsme vyrazili za panem starostou, abychom si vyprosili klíč od města. Maškary pěkně poprosily, nevěsta předvedla parádní taneček, a tak jsme ho nakonec dostali!
Po občerstvení jsme pokračovali v průvodu až do amfiteátru, kde proběhlo symbolické pohřbení basy. Pak už nám nezbývalo nic jiného než si naposledy před postním obdobím pořádně zatancovat a užít si zábavu, a tak jsme všichni zamířili do MFC Březová, kde nás čekal bohatý program, spousta jídla a skvělá atmosféra.
Ve čtvrtek 30. ledna jsme si rozdali pololetní vysvědčení. Sice nás byla sotva polovina, protože druhou půlku skolila nemoc, přesto jsme si společně s paní učitelkou udělali příjemnou hodinu, při níž jsme se zamýšleli nad uplynulým pololetím. Na závěr hodiny jsme si vzájemně rozdali pochvaly za 1. pololetí a někteří z nás dostali i přátelskou výzvu na to následující.
V úterý 28. ledna si mohli naši deváťáci zdarma vyzkoušet přijímací zkoušky nanečisto. Aby byla atmosféra ostrých zkoušek co nejvíce napodobena, konaly se zkoušky v učebnách ISŠTE v Sokolově. Deváťáci si díky této akci mohli udělat představu o tom, co je čeká v dubnu při ostrých testech, což je velmi cenná zkušenost, kterou samotní žáci ocenili.
Poslední den před vánočními prázdninami jsme si jako každý rok náramně užili. A letos o to víc, jelikož to byly naše poslední Vánoce na základní škole. Paní učitelka pro nás připravila pár třídnických aktivit, po nichž následovalo rozdávání dárků zpříjemněné ochutnávkou sladkého a pitím čaje. Paní učitelce jsme přichystali opravdu krásné překvapení. Jelikož nedávno prohlásila, že bude potřebovat do konce školního roku opravdu hodně cukru, přistály jí v rukách samé skvělé čokolády :D Školní den jsme zakončili v kině, kde jsme díky vedení školy mohli se svými spolužáky z 2. stupně zhlédnout film Beetlejuice Beetlejuice.
Přejeme všem pohodové Vánoce a do nového roku hlavně zdraví!
Vaše 9. A
Ve čtvrtek 5. 12. byla (nejen) na Březové mikulášská nadílka. Protože jsme deváťáci, bylo naším úkolem se na tuto akci připravit a pořádně se vystrojit. Náš Mikuláš, andílci a čerti obešli místní domov pro seniory, "spodní" školku, městský úřad a některé třídy naší základní školy. Všude dělali radost, kde bylo potřeba, naháněli čerti maličko hrůzu, ale vždy po sobě zanechali dáreček či sladkost, která potěšila. Můžete sami zhodnotit, zda se nám příprava a realizace povedly. Naše paní učitelka třídní tvrdí, že stoprocentně ano!
V pátek 1. listopadu jsme s deváťáky využili jedinečnou šanci se podívat na pohyblivé muzeum československých legií na kolejích. Do Kynšperka nad Ohří totiž přijel Legiovlak, projekt Československé obce legionářské, který představuje věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918 - 1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly boje československých legionářů. Vlak projíždí územím České republiky od roku 2015, ale ne každý rok zavítá do Karlovarského kraje v (pro nás) dostupné vzdálenosti.
Po příjezdu do Kynšperka se nás ujal průvodce oblečený v replice uniformy československých legionářů. Nejprve nám pustil film, který zasazoval boje československých legionářů do širšího historického kontextu. Následovala prohlídka všech vagonů s doplňujícím výkladem. Mohli jsme tak vidět např. obytný vůz, který se pro naše legionáře stal dočasným domovem, ošetřovnu, kovárnu, poštovní vůz či ukázku obrněného vagonu. Celá expozice byla doplněna o dochované předměty každodenní potřeby, což umožnilo žákům lépe si představit útrapy legionářů. Na závěr si žáci mohli zkusit vyhledat své předky, kteří bojovali v československých legiích. To je možné i z pohodlí domova na stránkách www.krevlegionare.cz.
Legiovlak je přístupný zcela zdarma i širší veřejnosti. Zájemci o prohlídku z Karlovarského kraje mají možnost expozici navštívit do neděle 3. listopadu v Kynšperku nad Ohří, případně od 5. do 10. 11. v Chodově. Podrobnější informace o zastávkách lze nalézt na stránkách https://www.csol.cz/projekty/legiovlak/.
Doufám, že si žáci z prohlídky odnesli nové poznatky a budou i v budoucnu vnímat důležitost československých legionářů pro vznik samostatného československého státu.
V pátek 25. 10. jsme se se svými spolužáky z druhého stupně vyšňořili a vyrazili za kulturou do divadla v Chebu. Tentokrát nás čekala veřejná generálka divadelní hry Marlow, komediální variace na detektivky Raymonda Chandlera. Hra měla spád, na scéně zněl jeden skvělý dialog za druhým a opět jsme mohli obdivovat úžasné herecké výkony všech aktérů. Děkujeme za skvělý zážitek a budeme se těšit zase někdy příště.
Vzhledem k tomu, že nás letošní školní rok čeká rozhodování o tom, kam naše kroky povedou po základní škole, zúčastnili jsme se 17. října v rámci odpoledního vyučování výstavy středních škol Karlovarského kraje. Výstava se konala v budově ISŠTE v Sokolově, kde jsme mohli zhlédnout prezentace škol, popovídat si se studenty či vyučujícími různých oborů, podívat se na výrobky některých studentů či přímo vyzkoušet praktické dovednosti.
Ve čtvrtek 26. září jsme si již tradičně připomněli Evropský den jazyků. Zkusili jsme si jazykové kvízy, vypracovali jsme moc pěkné projekty o vybraných státech a dozvěděli se spoustu zajímavých věcí o různých jazycích.
E-mail: info@zs-brezova.cz